14.7.15

Bonjour, Happiness! czyli Szczęście na dzień dobry, Jamie Cat Callan

Czym jest szczęście? To pytanie zadajemy sobie od wieków i nadal brak na nie jednoznacznej odpowiedzi. A to dlatego, że każdy z nas jest inny i często postrzegamy świat przez pryzmat własnych potrzeb i doświadczeń. Niemniej jednak jedna rzecz nas łączy - wszyscy chcemy być w życiu szczęśliwi :)

Czy istnieje jakiś przepis na szczęście? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Jamie Cat Callan, autorka książki Szczęście na dzień dobry (w oryginale - Bonjour, Happiness!, Jamie Cat Callan). Książka została bardzo ładnie wydana, okładka w paryskim stylu zdecydowanie przykuwa uwagę. 


Jamie Cat Callan jest amerykańską autorką powieści i poradników. Dorastała pod opieką ukochanej babci, która była z pochodzenia Francuzką. Francuska kultura wywarła ogromny wpływ na życie autorki oraz jej podejście do otaczającej rzeczywistości. Szczęście na dzień dobry nie jest poradnikiem sensu stricte, ja określiłabym tą książkę raczej jako zbiór opowieści i rozważań o poszukiwaniu szczęścia, radości życia (franc. joie de vivre), małych codziennych przyjemnościach oraz różnicach kulturowych między Francją a Stanami Zjednoczonymi. 

Co znajdziemy w tej książce? W pierwszej kolejności interesującą refleksję Jamie Cat Callan, która wyjaśnia różnicę między amerykańskim dążeniem do szczęścia, które implikuje pogoń, a francuskim poszukiwaniem szczęścia (la recherche du bonheur), któremu towarzyszy poczucie, że szczęście schowało się za rogiem i że za chwilę możemy je odnaleźć.

Autorka dużą uwagę poświęca także joie de vivre czyli radości życia. 

"Joie de vivre to kochać życie, kochać ludzi, kochać to, że się istnieje, czuć, że się żyje. To serdecznie się uśmiechać, być wdzięcznym za wszystkie cudowne rzeczy w naszym życiu - za to, że jedeśmy zdrowi, możemy słyszeć, widzieć, chodzić. Za cudownych i kochających ludzi (znajomych i nieznajomych) wokół, za przyrodę i to, co nam daje. Za tajemnicę życia, za to, że możemy oddychać (...)."

Radość to coś ulotnego, a szczęście jest chwilą, której doświadczamy. Dlatego należy się cieszyć każdą minutą naszego życia. 

W książce znajdziemy również kilka fragmentów poświęconych urokowi kobiet "w pewnym wieku", które są pewne siebie, szykowne i zadbane oraz wiedzą dokąd zmierzają. Doświadczenie życiowe jest ich siłą oraz inspiracją dla młodszych koleżanek. Kobiety w pewnym wieku wiedzą jak eksponować swoje atuty i nie przejmują się przysłowiowymi zmarszczkami wokół oczu, gdyż świadczą one tylko o tym, że w ich życiu było dużo śmiechu i radości. 

Jamie Cat Calan podkreśla również, że nie warto żyć w pośpiechu. Dobrze jest rozejrzeć się wokół siebie, wrócić do domu z pracy pieszo, porozmawiać z sąsiadami, docenić piękno otaczającej nas przyrody. Radość życia można odnaleźć siedząc na tarasie ulubionej kafejki popijając kawę i przyglądając się przechodzącym obok ludziom lub też spacerując ulicami miasta. 

Paris Bonjour, Happiness! Joie de vivre

Szczęście na dzień dobry nie jest książką odkrywczą. Autorka pisze raczej o rzeczach dość oczywistych, niemniej jednak podawane przez nią życiowe przykłady są bardzo sugestywne i motywujące do działania oraz cieszenia się każdym dniem. Jest to lekka i przyjemna lektura, którą polecam Wam na letnie popołudnia. 4 komentarze:

 1. takie książki bardzo lubię, pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również, kolejną na mojej liście jest książka Lekcje Madame Chic, J. L. Scott :) Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. Brzmi bardzo interesująco. Jeśli chodzi o mnie, to bardziej przemawia do mnie bardziej francuskie podejście do życia niż amerykańskie;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do mnie zdecydowanie również, dziękuję za komentarz :) Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń

Copyright © 2017 NETSTYLISTKA